Kezdőlap Receptek 20-40 perces receptek A recept legnehezebb része ez „egy órára a hűtőbe tenni”. Cukor nélküli...

A recept legnehezebb része ez „egy órára a hűtőbe tenni”. Cukor nélküli tészta!

Talán senki a világon nem szereti jobban a főzött krémmel töltött süteményeket, min én. Mindig veszek a kedvenc cukrászdámban, egyszerűen imádom a finom, krémes vaníliás, fagylalt ízű töltelékkel töltött ropogós tésztájú édességeket. Saját magam készíteni megpróbáltam már sokszor, de kísérleteimet kudarc követte. Ezenkívül, sajnos, nincs is annyi szabad időm, hogy egy ilyen desszert elkészítésére fél napot szánjak.

Egyszer azonban a barátnőm egy nem mindennapi meglepetést hozott, egy hatalmas Ekler fánkot, ami akkora volt, hogy az asztal felét elfoglalta. És milyen finom volt! Szavakkal leírni lehetetlen.

Ez a különleges, krémes kulináris költemény, mint később megtudtam, a Kárpátka torta névre hallgat. Ideális választás a lusta édesszájúaknak. Mindenképpen ajánlom, hogy mást félretéve, ezt a receptet írjad le, mert ez a sütemény a közelgő ünnepekre kitűnő választás.

A Kárpátka torta

A Kárpátka tortát egyes receptek torta helyett egyszerűen süteményként határozzák meg, de egy ilyen fenséges receptre szerintem kevés a sütemény szó, így én a torta elnevezést használom. Ez a recept Lengyelországból érkezett hozzánk és benne a tésztarétegek azt az érzést keltik mintha a Kárpátok csipkés hegyvonulatait látnánk.

A krém pedig, hatalmas szerencsénkre, nem más, mint főtt puding. Ezt magunk is elkészíthetjük, de boltban is megvásárolhatjuk, ez csak tőlünk függ. Ha a bolti krémet tejjel keverjük, a recept szerint akkor is a házi készítésűhöz hasonlóan finom krémet kell, hogy kapjunk.

Hozzávalók a tésztához:

  • 2,5 dl víz
  • 125 gramm vaj
  • 180 gramm liszt
  • 5 tojás
  • egy csipetnyi só
  • 25 gramm porcukor (a végén megszórni vele a tortát)

Hozzávalók a krémhez:

  • fél liter tej
  • 200 gramm vaj
  • 50 gramm liszt
  • 50 gramm keményítő
  • 15 dkg cukor
  • 15 gramm vaníliás cukor

Elkészítése:

1. Elsőnek a tésztát késztjük el. Egy lábasba öntsük bele a vizet, adjuk hozzá a kis szeletekre vágott vajat és a sót. Közepes tűzön olvasszuk fel a vajat, folyamatosan kevergessük. Tilos forralni!

2. Amint a vaj teljesen felolvadt, vegyük le a tűzről. Adjuk hozzá a lisztet és alaposan keverjük össze. Tegyük vissza a tűzhelyre, és folyamatos kevergetés mellett addig forraljuk, amíg egy nagy golyóvá áll össze. Ez körülbelül három perc alatt bekövetkezik. A lábas aljára egy kicsit oda fog ragadni (égni) a tészta, ez nem baj.

3. A tésztát tegyük egy nagy keverőtálba, állandó kevergetés mellett adjuk hozzá egyesével a tojásokat. Arra mindig ügyeljünk, hogy a tészta ne legyen nagyon folyós. Éppen ezért jobb ezt a műveletet fakanállal és nem turmixgéppel végezni. Az utolsó tojást felverve adjuk hozzá, ettől a tésztának sűrűnek, homogénnek és csillogónak kell lennie.

4. A tésztát helyezzük egy sütőpapírral kibélelt tepsibe. Egy kanállal is belekanalazhatjuk, ekkor valóságos hegyláncok alakulnak ki, minél nagyobbak, annál szebb. Aki azonban a hagyományos megoldások híve, egyenletesen is belehelyezheti a tepsibe, ez csak ízlés kérdése.

5. 200 fokra előmelegített sütőben 35 percig sütjük. Ez alatt az idő alatt jobb a sütőnk ajtaját nem kinyitni.

6. Amíg a tészta sül, elkészítjük a krémet (pudingot). A vajat jobb már jó előre kivenni a hűtőszekrényből, mert így sokkal könnyebb lesz vele dolgozni. Forraljunk fel 100 ml tejet, majd miután felforrt, vegyük le a tűzről és adjuk hozzá a lisztet, a keményítőt, majd alaposan keverjük össze, hogy semmi esetre se maradjanak benne csomók. Ezután a maradék tejjel öntsük fel, továbbá adjuk hozzá a vaníliás cukrot is. Tegyük vissza az edényt a tűzre és kis lángon folyamatos kevergetés mellett sűrítsük be.

7. A besűrűsödött krémet öntsük egy keverőtálba, majd fedjük le frissentartó fóliával, hogy a felülete ne keménykedhessen meg, és hagyjuk teljesen kihűlni.

8. Elektromos, vagy hagyományos habverővel verjük fel a vajat, majd nagyon óvatosan, részletekben adjuk hozzá a főzött pudingot. Ügyeljünk arra, hogy mindig alaposan átkeverjük, mielőtt a következő adagot hozzáadnánk, mindenképpen el kell kerülni, hogy a vaj csomósodjon, rétegeket alkosson!

9. A kihűlt tésztát vágjuk ketté, majd az egyik felét kenjük meg krémmel. A tésztát hosszában kell felvágni és semmiképpen sem keresztben! Amennyiben kis tepsi áll csak rendelkezésünkre, jobb kettő tésztát sütni.

10. A másik tésztaréteget óvatosan helyezzük a krémre, ne nyomjuk rá! Végül szórjuk meg porcukorral, és legalább egy órára tegyük be a hűtőszekrénybe.

11. Hívhatjuk a vendégeket, nekik is biztosan ízleni fog ez a mennyei finomság!

A Kárpátka torta amellett, hogy nagyon finom, kiváló választás a válogatós vendégek számára is, hiszen a receptet kissé megváltoztatva különféle krémekkel tölthetjük meg a tésztát, adhatunk hozzá például gyümölcsöt. A lehetőségeknek csak a fantáziánk szab határt!

Ezt a tortát érdemes gyümölcsitallal felszolgálni. A torta maga eléggé kalóriadús, míg a gyümölcslevek könnyedek és frissítőek.

Oszd meg ezt a receptet barátaiddal, ismerőseiddel is, minden bizonnyal őket is elkápráztatja majd ez a krémes finomság!