Kezdőlap Bidista tippek Hangolódjunk szisztematikusan az ünnepre!

Hangolódjunk szisztematikusan az ünnepre!

Legtöbbünknek évről évre van mit fejlődnünk azon a téren, hogy mire a szenteste elérkezik, ne csupán minden klappoljon, mint egy tökéletes rendezvényen, de nekünk magunknak is sikerüljön ünneplőbe öltöztetni a lelkünket anélkül, hogy holtfáradtan esnénk be a karácsonyfa alá.

Lista, lista és harmadszor is lista!

Ha valamikor, hát a karácsonyi készülődés időszakában aranyat ér minden gondosan elkészített lista, amiből ajánlatos párhuzamosan többet is vezetni:

 egyet-egyet

  • az ajándékötletekről: személyre szólóan, lehetőleg A, B és C opciókkal;
  • a praktikus vásárolnivalókról: karácsonyfa égősor, vendégágy, gyufa a csillagszóróhoz, új zakó a kiskamaszunknak stb.;
  • az ünnepi menü hozzávalóiról: itt is feltétlenül legyen B tervünk, különösen a friss alapanyagok esetleges kényszerű helyettesítésére;
  • az előzetes teendőkről, elintéznivalókról: kölcsönkérni a járókát, megrendelni a bejglit, stb.;

ezen felül még:

  • az adventi programokat (iskolai hangverseny, munkahelyi koccintás, barátnős találka stb.) ne feledjük beírni a határidőnaplónkba, esetleg a családi naptárba.

Legjobb, ha a listákat folyamatosan kéznél tartjuk, és valahányszor eszünkbe jut valami apróság, azonnal felírjuk rá. Erre megfelel bármilyen papírlap, de akik komfortosabban érzik magukat a digitális világban, a mobiljukba is pötyöghetik, sőt rengeteg jól kezelhető feladatrendszerező alkalmazás is rendelkezésükre áll.

Tervezés, tervezés és harmadszor is tervezés!

A listaírás tulajdonképpen már a tervezés előszobája, de ha nem akarunk spontán idegrohamokat kapni az utolsó két napon sem, ne álljunk meg itt: rendszerezzük és osszuk be a teendőket! Hajlamosak vagyunk elfelejteni, ezért jó, ha tudatosítjuk magunkban: a teendők nem kizárólag a mi feladataink – jó esetben vannak rajtunk kívül is családtagjaink, akik szintén részt vállalhatnak a karácsonyi előkészületek terheiből is, nem csak az örömeiből: osszuk meg egymás közt a feladatokat! 

A tervezés másik fontos eleme a teendők minél egyenletesebb időbeli elosztása. Ehhez például:

  • a tartós cikkeket (csomagolópapír, bor, dió stb.) megvásárolhatjuk a listánkról már jó előre, akár több részletben, akár egyszerre;
  • vásárlásból az utolsó napokra csakis a friss áru maradjon, és amennyire csak lehet, ennek a mennyiségét minimalizáljuk;
  • az aprósüteményeket és a mézeskalácsot elkezdhetjük sütni már hetekkel előre – osszuk el a hétvégékre, szabad estékre;
  • az ünnepi öltözéket tervezzük meg időben, és ami kell még hozzá, szerezzük be előre, illetve gondoskodjunk a ruhák tisztításáról, vasalásáról;
  • a takarítást szintén osszuk több részre, hogy ne az utolsó napon merüljünk ki benne; ebben az is óriási könnyebbség, ha az előző hetekben apránként mindent alaposan végigtakarítunk, aztán igyekszünk tartani a szintet, így az ünnep előtt elég egy könnyed rásegítés;
  • az ünnepi menübe is sok mindent el- vagy előkészíthetünk előre: a zöldségféléket megpucolhatjuk, és felaprítva vagy akár félkészen (előpárolva) lefagyaszthatjuk, ugyanígy a húsételek egy részét is, de az is segítség, ha karácsony előtti este félkészen betesszük a hűtőbe.

Az ajándékok

Az ajándéklistánkról szisztematikusan vásárolgassuk meg az ajándékokat, ha pedig még nincs mindenkinek jó ötletünk, böngésszünk az interneten: szuper gyerekeknek szóló ajándéktippeket találhatunk például. Ezenkívül az is hasznos, ha teret engedünk a spontán nézelődésnek is: tervezzünk be néhány olyan délutánt, amikor csak úgy, ráérősen bámészkodva járjuk az üzleteket – olyan kincsekre bukkanhatunk, ha nyitott szemmel és szívvel járunk, amikre nem is gondoltunk volna. 

Az ajándékok között feltétlenül gondoljunk arra is, hogy milyen klassz élmény az egész családnak, ha a karácsonyfa alatt ráérősen együtt játszhatunk: lepjük meg akár mindannyiunkat közösen egy izgalmas-mókás társasjátékkal, vagy a gyermekünket egy olyan játékkal, amit velünk együtt is, de önállóan vagy a kortársaival is játszhat. Nagyon jók erre például a szerepjáték kiegészítők vagy a különböző konstrukciós játékok. És ne féljünk a nagymamát-nagypapát is játékkal megajándékozni: ma már rengeteg olyan logikai-memória játék létezik, ami nemcsak jól karban tartja az idősek agyműködését, de kifejezetten szórakoztató is.

Lelki hangolódás

Ha ügyesen tervezünk – és azt nagyjából tartjuk is –, nem csak csupa rohanás és kötelezettség lesz az advent, de jutni fog az időnkből a lelkünk ünneplőbe öltöztetésére is. Fontos, hogy a tervezés során erre is végig fókuszt helyezzünk:

  • Szakítsunk ki magunknak énidőket, és azt töltsük lelkünk igényei szerint.
  • A készülődést tegyük közös családi programmá, idővel megszokássá, hagyománnyá: süssük együtt a sütiket, habcsókokat, készítsünk üdvözlőlapokat vagy karácsonyfadíszeket, esténként törjük meg együtt a diót, stb..
  • Találkozzunk a barátnőinkkel, és egy forralt bor mellett feledkezzünk meg minden teendőnkről.
  • Csináljunk szívet melengető közös adventi programokat a családdal: menjünk el az adventi vásárba vagy egy koncertre, társasozzunk egy meleg tea vagy kakaó mellett, sétáljunk a hóesésben…