Ilyen egy jól felépített mozgásterápia

A mozgásszervi panaszok hátterében gyakran nem csupán egy-egy izom vagy ízület problémája áll, hanem egy egész testet érintő funkciózavar. A tünetek megszüntetése csak az első lépés, ám a tartós eredményekhez átgondolt, tudományosan felépített mozgásterápia szükséges. De hogyan épül fel helyesen egy kezelés sorozat, mik a folyamatai, és min múlik egy terápia hatékonysága? Ezekre a kérdésekre adunk most választ.

A titok a rendszerbe foglalt megoldásokban rejlik

A tudatos rehabilitációs folyamat alapja a MozgásPiramis® koncepció, amely nemcsak a fájdalom enyhítésére koncentrál, hanem a mozgásszervi problémák valódi gyökerét célozza meg. A manuálterápia segítségével a terapeuta pontosan beazonosítja, melyik ízületből, szalagból, izomból vagy kötőszövetből indul ki a fájdalom, és erre épül a személyre szabott terápiás terv. A Szentiványi Rita által kidolgozott rendszer segítségével a probléma alapjaiban szüntethető meg, hála a holisztikus szemléletmódnak, ami mentén a MozgásPiramis® született.

A fájdalomcsillapítás csak a kezdet

A legtöbb páciens akkor fordul szakemberhez, amikor már jelentős fájdalmat tapasztal. A MozgásPiramis® első szintjén a cél éppen ennek csillapítása és a szövetek regenerációjának beindítása. Manuálterápiával, fizikoterápiás eszközökkel és kötőszöveti technikákkal segítik a test természetes gyógyulási folyamatait. Már néhány alkalom után érezhető az enyhülés, de fontos tudni, hogy ez még csak a kezdet. A terápiát ilyenkor kell igazán folytatni, különben a tünetek könnyen visszatérhetnek.

Nemzetközi kutatások és a MozgásKlinika gyakorlata is azt mutatja, hogy ezen a szinten történik a legnagyobb lemorzsolódás, és sokan abbahagyják, amikor jobban érzik magukat. Ez azonban hosszú távon visszaeséshez vezet.

Mozgásterjedelem, rugalmasság, stabilitás

A fájdalom csökkenésével új lehetőségek nyílnak a mozgástartomány növelésére. Ekkor lehet kialakítani a helyes ízületi mobilitást, a fasciák és izmok rugalmasságát. A második szinten továbbra is szerepet kap a manuálterápia, de fókuszba kerülnek a testtartást és stabilitást javító gyógytorna gyakorlatok. A cél, hogy a korábban elért ízületi szabadságot az izmok képesek legyenek megtartani.

A mélyizmok megerősítése révén a gerinc és az ízületek stabilabbá válnak, csökken az újrasérülés esélye. Ilyenkor már nem fájdalommal, hanem kontrollált mozgással dolgoznak a specialisták. A test elkezd visszatérni természetes állapotához, így nemcsak tünetmentessé válik, hanem működőképesebbé is.

Eljött a valódi fejlődés ideje!

A harmadik szint már szinte teljesen a páciens aktív részvételére épül. Ekkorra a tünetek többnyire eltűnnek, így elindulhat a funkcionális tréning. Komplex izomerősítő, egyensúlyt és reakcióidőt fejlesztő gyakorlatok segítségével a mozgáskoordináció látványosan javul. A gyorsabb, dinamikusabb feladatok már a sportteljesítményt is képesek növelni, de a hétköznapi mozdulatokat is biztonságosabbá teszik.

A lényeg, hogy ne elégedjünk meg a tünetek gyors megszüntetésével. A cél a tartós, megalapozott változás, amit a test saját képességeinek fejlesztésével érhetünk el. Ezen az úton pedig a terapeuta nemcsak kezel, hanem tanít, segít és motivál.