Korlátfestés lépései: hogyan lehet valóban tartós a felvitt festék?

zománcfestékek

A téli hónapokban aligha a lakásunk meghosszabbított részeként tekintünk az erkélyünkre, ám a karácsonyi hangulat nagy valószínűséggel ide is befészkelte magát nálunk. Nem hiányozhattak nálunk sem a hangulatos lámpák, ünnepi füzérek, függő díszek, koszorúk, hóemberek, amelyek nagy eséllyel az erkélykorlátokon is helyet kaptak. A felhelyezésük viszont olyan nem várt élményekkel is járhatott, mint hogy észrevettük, bizony a korlátokról pattogzik le a festék, repedezik, rozsdásodik. A korlát újrafestését pedig nem érdemes halogatni – készüljünk fel arra, hogy a hőmérséklet enyhülésével ezt meglépjük. Hogyan lesz tartós a felvitt zománcfesték, és mire érdemes figyelni korlátfestéskor? Hasznos tanácsok a cikkünkben!

Az erkélykorlát is törődést érdemes

Az erkély nem véletlenül a lakás meghosszabbítása, hiszen akár kora tavasztól késő őszig ott ihatjuk meg reggeli kávénkat, olvashatjuk kedvenc könyvünket, kipihenhetjük egy pohár bor mellett napi fáradalmainkat. Lehet, hogy csak egy apró kiugróról van szó, ez mit sem von le értékéből, és kizárólag a fantáziánkon múlik, mennyire tesszük otthonossá. A dekoratív, különleges megoldások, kiegészítők itt is helyet kaphatnak, és teljesen természetes, hogy az ünnepekből – mint például a karácsony – sem maradhat ki.

Az erkély ugyanakkor, helyzetéből fakadóan is, ki van téve az időjárás viszontagságainak, amik bizony előbb-utóbb nyomot hagynak rajta. A szerencsésebbek közé tartozhatunk, ha az erkélyünk fedett is résszel rendelkezik, ám a felújítást így sem kerülhetjük el.

Fa, üveg, fém, beton – az erkélykorlátok színes kavalkádja

Az erkélykorlát elsődlegesen biztonsági funkciót lát el, hiszen védelmet nyújt a leesés ellen, és fontos, hogy ezt hosszútávon is biztosítsa. Nem elhanyagolható szempont azonban a külső sem, hiszen mégis csak a ház homlokzatának szerves része, és így fontos a kinézete, a dizájnja. Ma már többféle anyagból készülhet az erkélykorlát, fémből, fából, üvegből, betonból, ám nagy valószínűséggel csak akkor dönthetünk erről szabadon mi magunk, ha saját házunk erkélyéről van szó.

A városokban leggyakrabban fémkorlátokkal találkozhatunk, melyek általában alumíniumból, vagy rozsdamentes acélból készülnek. Egyre népszerűbbek a korábban üzletközpontokhoz, irodaházakhoz köthető üvegkorlátok is, amelynek oka az erkélyről nyíló tökéletes panorámában keresendő. Klasszikus megoldásnak számítanak a fa anyagokból készült korlátok, amelyeket zömmel külvárosi lakásoknál, családi házaknál találhatunk, míg a betonkorlátok olcsóságuk és tartósságuk miatt terjedtek el. Mindegyik anyagnak megvan a maga előnye, és persze hátránya is, ám arra mindenképp fel kell készülni, hogy az idő múlásán egyikük sem tud kifogni.

Idővel a korlátoknál többféle hibák is jelentkezhetnek, korrózió léphet fel a tartóoszlopoknál, a korlátnál, az üvegezés keretében, elöregszik a védőréteg, lepattogzik a festék. Bár a legkevesebb karbantartást a betonkorlát igényli, a beton elöregedését és szétmállását a rögzí­tési pontokban nem lehet elkerülni, mint ahogy a csa­padékvíz elvezetésére szolgáló pontokon is rongálódik a tömör beton vagy falazott korlát. A napfény, vagy a csapadék a fa korláton is kifog, idővel otthagyják lenyomatukat, sőt, anyagából kifolyólag deformálódhat is.

Mindent a korlátfestés lépéseiről

Az erkélykorláton jelentkező problémák nem csupán a látványt rontják, de akár kisebb sérüléshez is vezethetnek. A karbantartás fontossága a korlát esetében sem elhanyagolható tényező. Melyek azok a hibák, amelyeket mi magunk is ki tudunk javítani?

Az erkélykorlátokat időnként célszerű áttakarítani, a vasból készült darabokon látható foltokat, repedéseket, rozsdásodást lekezelni, átfesteni. Lássuk, milyen lépésekben kell haladnunk, hogy garantált legyen a siker.

A régi festékanyag eltávolítása

A réteg eltüntetése nem ígér gyors munkát, főleg, ha nincs sarokcsiszolónk, és smirglizéssel kell elvégeznünk ezt a feladatot. Érdemes durva szemcséjű smirglit használni, hogy minél alaposabban előkészíthessük a felületet. A vaspálcák tövénél bevethetjük a vésőt, kalapácsot is, persze óvatosan, és célszerű kesztyűt, védőszemüveget felvenni a kisebb balesetek elkerülése érdekében.

Alapozás

Ha tiszta a korlát, akkor rozsdamaróval kenjük le. Ha szükségesnek látjuk, korróziógátló alapozóval is áthúzhatjuk a teljes felületet.

Festés

A fémkorlátunk lefestéséhez kültéren is alkalmazható zománcfestéket válasszunk, amelyet célszerű két alkalommal felvinni, betartva persze a száradási időt. A zománcfestékek előnye, hogy rendkívül ellenállnak a mechanikus és az időjárási hatásoknak, fa- és fémfelületekre is alkalmazhatóak.

Érdemes tisztában lenni azzal, hogy a zománcfestékek között két fő típust különböztetünk meg, az oldószeres és vízbázisú festékeket. Az előbbi esetében a megfelelő előkészítést követően egy réteg felvitele is elegendő lehet a hosszantartó védelem, a tartós szín eléréséhez. A vízbázisú zománcfestékek ugyan gyorsabban száradnak, ám a kívánt eredmény eléréséhez 2-3 réteg szükséges.

Mindkét esetben ecsettel, hengerrel vagy szórással lehet felvinni a festéket a kívánt felületre. És ehhez a művelethez is érdemes védőszemüveget, kesztyűt használni, az erkély alját pedig letakarni, hogy a lecsöpögő festék ne tegye tönkre a burkolatot.

A korlátfestést ugyan aligha soroljuk kedvenc szabadidős tevékenységeink közé, ám ha a család összes tagját bevonjuk a műveletbe, úgy egy-két nap alatt szinte újjávarázsolhatjuk erkélyünket, és immáron biztonsággal használhatjuk a megújult korlátunkat.