A só után a bors a világ legnépszerűbb és leggyakrabban használt fűszere. Eredetileg Indiából származik, és már időszámításunk előtt 4000-ben is használták, 1000 körül pedig már termesztették is. Az ételízesítés mellett az orvostudomány és a népi gyógyászat is előszeretettel alkalmazza, mivel serkenti az emésztést, elmulasztja a torokgyulladást és a köhögést, köptető hatása van. Krémbe keverve jó a csalánkiütésre. A történelem folyamán szifiliszt, kolerát is gyógyítottak vele, de a gyulladt szem kezelésére is használták. Mangán, K-vitamin és vastartalma nagyon magas. Lássunk 10 okot, amiért jó borsot fogyasztani.
Jó a gyomornak: a bors serkenti a gyomorsav kiválasztást, így segíti az emésztést, megelőzi a székrekedést és a puffadást, valamint a görcsöket.
Segít a fogyásban: a borshéj feloldja a zsírsejteket, gyorsítja az anyagcserét, ezért a borsos, fűszeres ételek kiváló választásnak bizonyulnak, ha meg szeretnénk szabadulni plusz kilóinktól.
Jó hatással van a bőrre: londoni kutatók felfedezték, hogy a bors elősegíti a vitiligo bőrbetegség (a bőr színének, pigmentjének elvesztése) gyógyulását. A kutatások kimutatták, hogy a bors hatóanyaga, a piperin segíti a pigmentermelést. A piperin kombinálása ultraviola terápiával minden egyéb kezelésnél hatékonyabb a bőrbetegség kezelése esetén.
Megbirkózik a hűléssel és a köhögéssel: a több ezer éves múlttal rendelkező indiai gyógyítási rendszer, az Ájurvéda szerint, ha borsot adagolunk a hűlés, megfázás elleni szérumba, az kidugja az orrot és a szinuszokat.
Antibakteriális hatású: a bors segíti a szervezetet a fertőzésekkel szembeni harcban és megakadályozza az emésztőrendszerben tanyázó baktériumok szaporodását.
Kiváló antioxidáns: a bors más antioxidánsokhoz hasonlóan képes megállítani, ellensúlyozni a szabadgyökök által okozott sérüléseket, így rákmegelőző hatása, de csökkenti a szív- és érrendszeri betegségek, valamint a májbetegségek kialakulásának kockázatát is.
Szintén az Ájurvéda szerint a bors hatékonyan védi a szervezetet a középfülgyulladástól és az üszkösödéstől. Nagy segítségnek bizonyulhat sérv, rekedtség, vagy rovarcsípés esetén. E mellett enyhíti a reumatikus fájdalmakat is.
Segíti az asztma kezelését és a köhögésrohamokat is hatékonyan kezeli.
Enyhítheti a fogfájást és jó hatással van a fogak egészségére.
Méregtelenítő: segíti az izzadást, és vizelethajtó hatása van, elősegítve ez által a szervezet méregtelenítését.
Láthattuk tehát, hogy a borsnak számos jótékony hatása van, ezért borsozzuk bátran az ételeket, ám vigyázzunk, hogy ne haladjuk meg az egészséges mértéket. Vigyázzunk azonban, hogy hasi műtétek után nem szabad borsot fogyasztani, mivel irritálja a bélműködést. A bors azoknak sem ajánlott, akik gyomorfekélyben szenvednek.
Forrás: www.netextra.hu