Az utóbbi évek pszichológiai elemzései azt mutatják, hogy fennáll a kiégés veszélye, amennyiben többé nem okoz örömet a szakmánk, nem érezzük a személyes fejlődést és nincs kitűzhető karriercélunk.
A Jooble állásgyűjtő platform, amely Magyarország legnagyobb állásokkal foglalkozó weboldala lett, összegyűjtött néhány tippet, hogyan tud karriert váltani. Portálukon pedig több tízezer aktuális lehetőséget kínálnak akár kisebb városokban is: állás Győr vagy akár állás Villány keresésekre.
Egy adott területen nagyon sokáig lehet dolgozni – de nem mindegy, hogy a szíve sugallatára vagy a szülei tanácsa alapján választotta. Ez idő alatt nagy valószínűséggel jó menedzser vagy a szakterület szakértője lesz.
De eljön a pillanat, amikor valami kezd elromlani. Ezt a pillanatot soha nem lehet előre megjósolni vagy megtervezni. Ez a fordulat akkor következik be, amikor a munka már nem okoz örömet, és a vezetői feladatok sivárnak és lehetetlennek tűnnek. És napról napra egyre tisztábban vesszük észre, hogy mindvégig rossz irányba haladtunk.
Karriertanácsadók elmondják, hogyan változtasson a szakmai életén, és mik legyenek az első lépések. De mindenekelőtt érdemes megjegyeznünk, hogy nem szabad erőltetni az eseményeket és sietni. A pályaváltás maraton, nem sprint. Minden lépést mérlegelni és elemezni kell. Pontosan hogyan is kell csinálni?
- Kezdésként érdemes elemezni a jelenlegi helyzetet. Határozza meg a kiváltó okot, ami miatt nem érez többé elégedettséget a szakmájában. Volt valami esemény vagy változás a környezetében? Nagyon fontos, hogy megértse a tevékenységi területhez való hozzáállását. Lehet, hogy nem maga szakma, hanem a cég a kiváltó ok. Kérdezze meg magától: ha egy másik cégnél dolgozna, más vezetővel, változna bármi is?
- Az „igen, talán” válasz azt jelenti, hogy nem szabad elsietnie a tevékenységi kör megváltoztatását, és először például egyszerűen céget válthat.
- A kategorikus „nem” általában azt jelenti, hogy eljött az ideje a pályaorientációs kérdés megoldásának. Nem szabad ettől félnie és aggódnia. Manapság egyre többen lépnek át egyik szakmai területről a másikra.
- Amikor új szakmát választ, ne siessen lemondani minden tapasztalattal megszerzett készségről és kompetenciáról. Az évek során végzett munka hatalmas tapasztalattal vértezte fel – szüksége lehet rá. Írja le az összes kompetenciáját, felhasználási területeiket és készségeit. Ezzel a tudással és képességekkel tud új területre lépni.
- Az iparág kiválasztása után forduljon a munkaerőpiac felé, és gondolja át a lehetséges tevékenységtípusokat. Melyik területre léphet be gond nélkül? Kétlépcsős stratégia alkalmazását javasoljuk. Először is maradjon ugyanabban a pozícióban, de változtassa meg az iparágat. A következő lépés pedig a pozíció megváltoztatása egy új területen. Az ilyen átmenetek sokkal könnyebbek és hatékonyabbak, mert kevésbé kockázatosak.
- Ha már kiválasztotta az új tevékenységi területet, azt tanácsoljuk, végezzen részletes elemzést, és bizonyosodjon meg arról, hogy ez a terület pontosan az, amire szüksége van. Ehhez próbáljon meg részletesen elmerülni a témában. Konferenciák, szemináriumok, könyvek – pontosan erre lesz most szüksége.
Az elmélet elsajátítása után ideje áttérni a gyakorlatra. Ehhez mondja el a környezetének, hogy úgy döntött, egy új szféra részévé válik. Szóljon róla rokonoknak, ismerősöknek, volt kollégáknak, vállalkozóknak. Az öt kézfogás szabályát még senki nem cáfolta meg, a segítség a legváratlanabb pillanatban jöhet.
- Készen kell állnia a „tiszta lapra” a karrierjében és a karrierlétra legelső fokára. Még akkor is, ha korábban sikeres menedzser volt, ha egy teljesen új téma szakértőjévé szeretne válni, nagy valószínűséggel a nulláról kell kezdenie. Ne hagyja, hogy ez megijessze!
Amennyiben megfogadja ezt az 5 tanácsot, akkor zökkenőmentesebben válthat karriert és hamarosan új kihívások elé nézhet.