A Jó, a Rossz és a… – Szülői szerepek alakulása a mindennapokban

szülői szerepek

A legszebb babaruhákat, a legújabb babakocsit, a legbiztonságosabb ágyacskát. Mindenből a legjobbat akarjuk az elsőszülött gyereknek. Megszületik, cseperedik, átalakul a szülők mókuskereke, a napi rutin, aztán ahogy tudatosodik a gyermek, előkerülnek az emberi játszmák. Nagyon ügyelni kell arra, hogy odafigyeljünk egymásra és a leselkedő veszélyekre, amik alááshatják szülői tekintélyünket, valamint párkapcsolatunkat.

Míg várjuk az első csemete megszületését, afféle lila ködben éljük a mindennapokat, főleg az utolsó pár hónapban. Hiszen a kicsi rúgni kezd, reagál a külső világ egyes dolgaira. Ha a nagyszülők az első unokát várják, akkor ők végre megnyugodnak, hogy lesz utód és a lányuk/fiúk révbe ért. Ők is (még inkább) segítőkészebbek lesznek a szülőpárral. Idilli hangulat alakul ki a baba várása körül.

Mi szülők pedig a kicsi szobáján, ruhatárán és játékain kezdünk „pörögni”. Ahogy az okostelefonon, számítógépen böngészünk, érdeklődési körünk átterelődik a baba témára, annyiféle reklámot látunk nap mint nap a képernyőn, hogy könnyen befolyásuk alá kerülhetünk. Elvégre a sütik és a követők azért vannak, hogy minket „szolgáljanak”, egyedi böngészési élményt nyújtsanak. Csak hogy összehasonlítsunk néhány baba dolgot: a Brendon szakáruházban egy babakocsit, elnézést, egy „újszülött multifunkciós 3in1 babakocsit” beszerezhetünk 50 ezer forinttól. De az még nem az a jármű, amiben az elsőszülöttet tologatnánk az első hónapokban. Hiszen nehogy már a legolcsóbb kocsiban tologassuk, a mi gyerekünk jobbat érdemel. Inkább 100-150 ezer forint lesz a babakocsira költött összeg, ha új darabban gondolkodunk. (Ebben és a versenytárs szakáruházakban megkapható minden, ami egy kismamának és egy gyereknek kellhet. Még lakáskiegészítők is vannak.)

Ugyanez a gondolatmenet (az én kicsimnek mindenből a legjobb jár) lejátszódhat a ruháknál, a játékoknál. Az első gyerekre kiadott pénzösszeg könnyen 500-700 ezer forintot is elérhet, mindez még a születés előtt. Vagy pedig elkezdünk kutakodni az alternatív piacon vagy a használt dolgok piacán. Mert Facebook Marketplace-n is lehet ám találni hibátlan dolgokat! Vagy a Pepco újságban is találunk bodyt, rugdalózót, stb. Az áruk mégis jóval kedvezőbb, mint egy márkaüzletben. Gondoljunk csak bele, milyen rövid ideig hordja majd a baba a ruháit, hiszen nő majd, mint a bolond gomba!

A gyermek természetesen változást hoz a szülői pár életébe. Már nem csak férfi/nő és férj/feleség szerepben éljünk napjainkat, hanem apa/anya is leszünk. A gyerek rengeteg figyelmet elvesz, főleg az anya „figyelem-tartályából”, az apa pedig könnyen elhanyagolva érezheti magát. Az anyának valószínűleg fel sem tűnik ez, mert az ő szeme előtt az lebeg, hogy szerelmük gyümölcse mindenből a legjobbat kapja. Ő kimerül a gyereknevelésben, az apa pedig kereshet más „elfoglaltságot”, mert a nő/feleség nincs vagy egyre ritkábban van jelen a párkapcsolatban.

Érdemes szót ejtenünk a szülői szigorról. Ahogy a gyerek rájön, hogy ha az egyik félnél nem kap csokit, a másiknál pedig igen, máris kiosztottuk egymás közt a jó zsaru és a rossz zsaru szerepét. Talán egy időben egyetértett apa és anya abban, hogy cukrozott dolgokat csak minimális mennyiségben adnak a gyereknek, vagy abban, hogy nem adnak a gyerek kezébe okostelefont, laptopot. Aztán az egyik fél elkezd engedni. Oda a következetesség. Ez egy újabb széthúzó erő lehet a szülőpár kapcsolatában. Amúgy ne lepődjünk meg, hogy a gyerek állandóan az okoskészüléket követeli, ha azt látja a szüleitől, hogy ők is sokat lógnak a neten. Az egész társadalomra ráférne egy digitális detoxikálás, elnézve az utca emberét, hiszen már a gyalogátkelőn is sokan úgy kelnek át, hogy a mobiljukba bújnak. Se kép, se hang, aztán csatt egy mentőautó.

A szülői pár életébe becsöppenő gyermek egy új harmóniát, erőegyensúlyt alakít ki. Persze nem minden csak rajtunk múlik, mégis sokat tehetünk azért, hogy minden családtag részére egészséges közeg alakuljon ki. S ha én jól vagyok, akkor többet tudok adni, mintha rosszul lennék. Ezért fontos, hogy én jól legyek. Ezt ne felejtsük el!