Mostanában gyakran elkészítem, mert nagyon ízletes és remekül variálható, mivel több féle húsból elkészíthető. A muszaka egy káprázatos rakott étel!
Hozzávalók a raguhoz:
- 1 kg bárány, borjú vagy csirke hús,
- 4 evőkanál olíva olaj,
- 2 db hagyma,
- 4 gerezd fokhagyma,
- 1 pohár (150 ml) vörös bor,
- 4 evőkanál paradicsomlè,
- 1/2 kiskanállal a következő fűszerekből: őrölt kömény, fahéj,
- 3 db babérlevél,
- 1 kiskanál szárított oregánó,
- 1 kiskanál őrölt fekete bors,
- só ízlés szerint.
A bechamel szószhoz:
- 1 evőkanál olíva olaj,
- 50 g vaj,
- 4 evőkanál liszt,
- 1 liter tej,
- őrölt fehérbors,
- só,
- szerecsendió,
- 2 tojássárgája,
- 1 kispohár görög joghurt,
A rétegezéshez:
- 3 közepes méretű padlizsán,
- 1 kg burgonya,
- 50-60 g kemény sajt,
- só,
- vaj a tepsi kikenéséhez.
Elkészítés:
A hússal készült ragu elkészítése több ideig tart, ezért ezt készítem el először. Jegyezzétek meg, hogy a legfenségesebb ízű muszaka bárány, borjú vagy csirkehúsból készül. Én báránycombot és csirkemellet daráltam le, e két fajta hús keverékéből egy édeskésebb ízt kaptam, a családomnak is nagyon ízlett. A húsos alap elkészítése: a húst megtisztítjuk, levágjuk a bőrös és kövér részeket, húsdarálón ledaráljuk. Egy lábasba felhevítünk 3 evőkanál olívaolajat és beletesszük a darált húst. A hús kissé meg kell piruljon, ezért ritkábban kavargatjuk, kb 5 percenként. Közben a hagymát apróra vágjuk, a fokhagymát pedig összetörjük. Amikor a hús megpirult hozzáadjuk a hagymát és a fokhagymát, jól összekeverjük.
5-6 perc folyamatos kavargatás után beleöntjük a vörösbort. 2 -3 perc elteltével fűszerezzük, hozzáadjuk az 1 csapott kiskanál sót, oregánót, borsot, fahéjt, az őrölt köményt, a babérlevelet és a paradicsomlevet. Lassú tűzön 30 percig főzzük, ha a levéből elfő, akkor öntünk hozzá egy kevés forró vizet, ha szükséges még sót adhatunk a raguhoz. A többi hozzávaló elkészítése: ameddig a hússzósz fő, addig megmossuk a padlizsánt, levágjuk a héját és felszeleteljük vastagabb szeletekre, kb 1 centi vastagságúra. A felszeletelt padlizsánt, egy tányérra rakjuk, lesózzuk így nem lesz kesernyés, mivel levet ereszt.
Megtisztítjuk a burgonyát is, 7-8 mm-es darabokra vágjuk és forró sós vízbe odatesszük főni. Addig főzzük amíg megpuhul, de vigyázzunk ne főjön szét, hogy ne veszítse el a formáját. Amikor megfőtt, leszűrjük és félretesszük. 15-20 perc elteltével a padlizsánt megtörölgetjük konyhai törlővel, hogy ne maradjon rajta lé, öntünk rá egy evőkanál olívaolajat és megsütjük mind a két oldalát. Süthetjük lábasban, de ha rácsos sütőlapon sütjük, akkor jobb ízű lesz Mielőtt összeállítjuk a muszakát még el kell készítenünk a besamelmártást.
A következőképen készítjük: az olívaolajat egy lábasba felforrósítjuk, hozzáadjuk a vajat, jól elkavarjuk, hogy a vaj hamar felolvadjon. Félrehúzzuk a lábast a lángról és beletesszük a lisztet, közben kavargatjuk, hogy ne legyenek benne csomók. Újra visszatesszük főni és lassanként hozzáadjuk a forró tejet, közben folytonosan kavargatjuk, hogy csomómentes legyen. Addig főzzük, amíg a szósz besűrűsödik. Azután sózzuk, borsozzuk és beletesszük az őrölt szerecsendiót. Külön felverjük a tojássárgáját a joghurttal, teszünk hozzá 2-3 evőkanállal a meleg szószból, ezt jól összekeverjük, ezután a tojássárgájás joghurtos keveréket elkeverjük a főtt szósszal, ameddig sima nem lesz. El is készült a besamelmártás.
Kapcsoljuk be a sütőt, állítsuk 190 fokra. A muszaka összeállítása: vegyünk elő, egy hőálló tálat. Kenjük ki vajjal, tegyünk bele egy merőkanállal a besamelmártásból. Az első réteg főtt burgonya lesz, tegyünk rá annyi ragut, hogy jól betakarja a burgonyát és erre tegyünk besamelmártás. Tegyünk rá padlizsánt és folytassuk tovább a muszaka lerakását, ameddig el nem fogynak az alapanyagok. A sorrend nem lényeges a lerakásnál az a fontos, hogy az utolsó sor burgonya vagy padlizsán legyen, mert erre még rákerül a megmaradt mártás és a reszelt sajt. Sütés: az összeállított muszakát 35 percig sütjük 190 fokon. Miután megsült, hagyjuk állni 15 percet, csak azután szeleteljük. A legszebb szeletek akkor vághatóak, amikor teljesen kihűl. Jó étvágyat.