Lakásfelújítás okosan: hogyan válasszunk beltéri ajtót?

A lakásfelújítás egy igazán stresszes és bonyolult folyamat, amely számos döntést igényel a tervezéstől egészen a megvalósításig. Ennek egyik igen fontos eleme a különböző nyílászárók megválasztása, míg azonban az ablakokkal és a bejárati ajtóval kapcsolatban sokszor határozott elképzelésünk van, a beltéri ajtók megvásárlása során már gyakran ütközhetünk problémákba. Ezek – amellett, hogy funkcionális elemek – hozzájárulnak otthonunk esztétikájához és kényelméhez is, a döntés tehát nem egyszerű. Könnyű elveszni az elérhető kínálatban, ezért az alábbiakban adunk néhány tippet azoknak, akik a beltéri ajtók kiválasztásában szorulnak egy kis segítségre.

A nyílászárók szerepe otthonunk életében

A külső nyílászárók – a bejárati ajtó és az ablakok – elsődleges feladata a lakás védelme a különböző külső hatásokkal szemben. Ebbe beletartozik a szélsőséges időjárás, de az esetleges illetéktelen behatolás is, így jelentőségük megkérdőjelezhetetlen.

A belső nyílászárók – a beltéri ajtók – szerepe egy kicsit eltérő. Persze ezek is biztosítanak bizonyos fokú védelmet, de elsődleges feladatuk nem ez. A beltéri ajtó választja el egymástól a lakás helyiségeit, ezáltal megteremtve az ott lakók privát szféráját. Hangszigetelő hatásának köszönhetően több ember is képes egymás mellett élni úgy, hogy feleslegesen ne zavarják egymást tanulás, munka vagy éppen pihenés közben, ami egy nagyobb család, esetleg lakótársak esetében egyáltalán nem utolsó szempont.  Ezek az ajtók ráadásul alapvetően meghatározzák egy lakás stílusát és hangulatát, nem mindegy tehát, hogy melyik modell mellett tesszük le a voksunkat.

Milyen szempontokat vegyünk figyelembe a beltéri ajtó kiválasztása során?

A lakáshoz legjobban passzoló beltéri ajtó kiválasztásakor számos szempontot érdemes figyelembe venni, melyekre lehet, hogy magunktól nem is gondolnánk: lássuk, mik ezek!

1. Stílus és dizájn

Talán felszínesen hangzik ezzel a témával kezdeni, de valljuk be: mindannyiunknak fontos, hogy a lakás elemei passzoljanak egymáshoz. Egy modern, minimalista szobában furcsán mutatna egy gyönyörű intarziás fa ajtó, egy rusztikus stílusú otthonhoz pedig nem illik a modern üvegajtó, ezért elsőként találjuk ki azt, hogy milyen bútorokkal és kiegészítőkkel szeretnénk körülvenni magunkat, majd nézzünk körül az ehhez illeszkedő beltéri nyílászárók között. 

2. Anyag

A nyílászárók számos különböző anyagból készülhetnek, és mindegyik változatnak megvannak a maga előnyei. A fa ajtók klasszikus, gyönyörű megjelenést, meleg és bensőséges hangulatot kölcsönöznek otthonunknak, ha tehát az esztétika az elsődleges szempontunk, ez remek választás lehet. Ezek a nyílászárók remek hang- és hőszigetelést biztosítanak, azzal azonban számolni kell, hogy időnként karbantartásra szorulnak, beszerzési áruk pedig más modellekkel összehasonlítva magasabb lehet.

Egy megfizethetőbb alternatíva az MDF, vagy farostlemez, melynek kedvező ára mellett további előnye az, hogy magas páratartalmú helyiségekben is nyugodtan elhelyezhető, a javítással és karbantartással pedig hosszú ideig nem kell foglalkozni.

A modern otthonok tökéletes kiegészítője lehet az üvegajtó, mely rendkívül dekoratív és biztonságos is, hiszen az edzett üveg nehezen törik. Készülhet átlátszó vagy homokfúvott üvegből is, így akár a fürdőszobában is jó választás lehet, arra azonban fel kell készülni, hogy hő- és a hangszigetelése nem tökéletes.

Ha a klasszikusok között nem találjuk meg a nekünk tetsző modellt, válogathatunk az acéllemez borítással ellátott vagy éppen a kemény, lemezelt ajtók között, ha pedig az egyik helyiségben a tűzbiztonság is fontos, találhatunk tűzgátló ajtókat is.

3. Méret és nyitási irány

Alapvetésnek tűnhet, mégis érdemes felhívni a figyelmet arra, hogy a választott ajtónak illeszkednie kell a rendelkezésre álló nyílás méreteihez. A kalkuláció elvégzése során ne feledkezzünk meg arról sem, hogy az ajtó merre nyílik: ha a két helyiség közül az egyik jóval kisebb, mint a másik, akkor ebből valószínűleg kevesebb helyet szeretnénk elvenni. Léteznek toló- és harmonikaajtók is, így ha kimondottan szűk a rendelkezésünkre álló szabad terület, akkor ezt a döntést is érdemes átgondolni, hiszen nem szeretnénk, ha egy ajtónyitással ellehetetlenítenénk az egyik helyiség használatát.

4. Költségek

Egy lakásfelújítás rendkívül drága mulatság, így az sem mindegy, hogy mennyi pénzt költünk el a beltéri ajtókra. Ha szűkösebb a keret, akkor is találhatunk kiváló minőségű modelleket, azt azonban vegyük figyelembe, hogy a magasabb ár gyakran – de nem kizárólagosan – magasabb minőséggel és hosszabb élettartammal jár együtt.

5. Kilincsek

A beltéri ajtó egyik legfontosabb kiegészítője a kilincs, mely amellett, hogy a funkcionalitás tekintetében is szerepet játszik, a látvány szempontjából is fontos. Alapvetően két megoldás közül választhatunk, ezek a hosszúcímes és rozettás kilincsek. Az előbbiek esetében az a fémlap, melyet csavarral az ajtólaphoz rögzítünk – vagyis a cím – eltakarja az ajtó egy részét a kilincs és a kulcslyuk között: ez a hagyományos változat, melyet mindannyian jól ismerünk.

A rozettás kilincs esetében hiányzik az egységes felület, ehelyett egy kisebb fémlap a kilincset, egy pedig a kulcslyukat veszi körbe. Ez a megoldás is rendkívül esztétikus, és gyönyörűen mutat egy modern kialakítású ajtón – de segítségével akár a klasszikus változatot is feldobhatjuk.

Fontoljuk meg a döntést

Talán mindenki egyetért azzal, hogy nyílászáróinkat általában hosszú időre választjuk. A lakásfelújítás során ezért döntsünk megfontoltan, hiszen olyan ajtót érdemes vásárolnunk, mely évekig problémamentesen működik, ráadásul az ízlésünknek is tökéletesen megfelel. A piacon ma már rengeteg különböző színű, stílusú, formájú és anyagú ajtó létezik, a választás tehát nem egyszerű, ha azonban a fentieket végiggondoljuk, jó eséllyel megtaláljuk a számunkra tökéletes változatot.