Neked mi a kedvenc reggelid? Tudtad, hogy sok étel bánthatja a gyomrodat, ha éhgyomorra eszed őket? Az alábbi listában ezen élelmiszereket találod és az egészséges alternatíváikat!
Ételek, amiket soha ne egyél éhgyomorra!
1. Sütemények és torták
Ezek az ételek élesztővel készültek, ezért megzavarják a gyomrot, ami puffadáshoz vezet. Senki sem szeretné óriás hassal tölteni a nap további részét, igaz?
2. Joghurt és erjesztett tejtermékek
A joghurt reggelire egészséges választásnak hangzik. De ha éhgyomorra esszük, sósav képződik, ami elpusztítja a tejsavbaktériumokat és árt a bakteriális rendszernek.
3. Körte
A körte nyers rostokat tartalmaz, melyek károsíthatják a nyálkahártyát, ha üres gyomorra visszük be őket.
4. Paradicsom
A paradicsom sok csersavat tartalmaz. Ha üres gyomorra esszük őket, gyomorfekély alakulhat ki.
5. Uborka és más zöld zöldségek
Furcsa, igaz? A nyers élelmiszerek bővelkednek aminosavakban. Gyomorégést, puffadást, hasi fájdalmat okozhat az éhgyomorra történő fogyasztásuk.
6. Banán
A benne található sok magnézium szívproblémákat idézhet elő.
7. Szénsavas italok
A szénsavas italok reggeli fogyasztása károsíthatja a gyomor finom nyálkahártyáját. Csökkentik a test vérellátását is, amivel lelassítják az emésztést.
8. Fűszerek
Irritálhatják a gyomor nyálkahártyáját, melynek következtében megnövekszik a gyomorsav mennyisége. Ez számos emésztőrendszeri betegséget okozhat.
9. Citrusfélék
A citrusfélékben rengeteg a sav, ami gyomorégéshez vezethet, ezzel növeli az esélyét a gyomorhurutnak és a gyomorfekélynek.
10. Édesség
Ha édességet eszünk reggelire, megemelkedik az inzulinszint és nagyban megnő a terhelés a hasnyálmirigyen. Ez pedig cukorbetegséghez vezethet.
Ezeket az élelmiszereket bátran eheted reggelire!
1. Zabpehely
A zabpehely védőréteget képez a gyomorban. Ez a védőréteg megakadályozza, hogy a sósav károsítsa a gyomorfalat. Mivel a zabpehely oldható rostot tartalmaz, csökkenti a koleszterinszintet is.
2. Hajdina
Javítja az emésztést, kitűnő forrása a fehérjének, a vasnak és több vitaminnak.
3. Kukoricadara kása
Segít eltávolítani a méreganyagokat és a nehézfémeket a szervezetből. Hozzájárul a bélrendszer mikroflórájának normalizálásához és hosszú időre eltelít.
4. Búzacsíra
Ha 2 evőkanál búzacsírát adsz az ételhez, a napi E-vitamin szükséglet 15%-át és a napi folsav szükséglet 10%-át fedezheted! A búzacsíra egészségesen tartja az emésztőrendszert.
5. Tojás
Sok tanulmány igazolja, hogy ha tojást eszünk reggelire, csökkenthetjük a napi kalória bevitelünket.
6. Görögdinnye
Ha éhgyomorra fogyasztjuk, sok folyadékhoz hozzájutunk, ami nagyon egészséges. Mivel sok likopint tartalmaz, jót tesz a szívnek és a szemnek is.
7. Kékáfonya
Egy nemrégiben megjelent tanulmány szerint az áfonya rendszeres fogyasztása javítja a memóriát, szabályozza a vérnyomást és az anyagcserét.
8. Teljes kiőrlésű kenyér élesztő nélkül
A szénhidrátok nagyon fontosak a szervezet számára. A fogyasztásukhoz legideálisabb időpont pedig a reggel.
9. Diófélék
A diófélék reggelire történő fogyasztása, jót tesz az emésztésnek, normalizálja a pH szintet a gyomorban és segít leadni a súlyfelesleget.
10. Méz
A méz hatékonyan ébreszti fel a testet reggel. Energiát ad és felpörgeti az agyat is. Ha egy kemény nap előtt állsz, a reggelidhez adj hozzá egy kevés mézet, hogy a jó közérzetet biztosító szerotonin hormonod a kellő szinten legyen!