Bizonyára neked sem kell bemutatni a meghűlés okozta kellemetlenségeket, amik akár egy hétig is kínozhatnak, hátráltatva téged a tanulásba vagy a munkádban, ezért érdemes elkerülni a megbetegedést. Ha pedig mégis elkapod, akkor fogadj meg néhány hasznos tippet, hogy minél hamarabb túl legyél a nehezén!
Mi is valójában a megfázás?
A téli időszak szezonális betegsége a meghűlés vagy nátha. Alapvetően egy egészséges ember számára nem okoz súlyosabb tüneteket az orrdugulásnál, a gyengeségnél vagy a tüsszögésnél. A megfázást több különböző vírus okozhatja. A jellemzően a rhinovírusok, az enterovírusok, az adenovírusok és a parainfluenzavírusok felelősek a tünetekért. Cseppfertőzéssel, tüsszentéssel, szennyezett tárgyak felületével fertőznek, és a hideg, téli időszak kedvez a terjedésüknek.
Az évnek ebben a szakában ugyanis kevesebb vitaminhoz, gyümölcshöz jut a szervezetünk. A napsütés és a szabad levegőn mozgás hiánya is gyengíti az immunrendszeredet. A hideg levegő hatására az orr- és a garat nyálkahártya ellenálló képessége csökken, aminek következtében könnyebben okoznak fertőzést a vírusok.
A megelőzésen van a hangsúly!
Nagyon fontos, hogy az évszaknak megfelelően, rétegesen öltözködj és ne hanyagold el a sapka és meleg sál viselést sem! Különösen most, amikor a nátha és az influenza mellett a koronavírus-járvány is nehezíti az életünket. A megfázás miatt meggyengült immunrendszered kevésbé tud ellenállni a koronavírus-fertőzésnek.
Az öltözködés mellett az immunrendszert támogató vitaminok pótlására is fokozottan figyelj! A természetes C-vitamin pótlása mellett – szezonális gyümölcsök, citrusfélék fogyasztása – tablettákkal is kiegészítheted a vitaminbevitelt. A C-vitamin mellett a D-vitamin is jelentős szerepet játszik az immunrendszered megfelelő működésében. Természetes vitamin- és ásványi anyag forrás a méz, illetve a méhpempő is, amiket szintén érdemes beiktatnod a táplálkozásodba.
A higiéniai előírások betartása szintén segíti a megelőzést, illetve azt, hogy ne add át másnak a fertőzést, ha te már elkaptad. A közös használati tárgyak (evőeszközök, klaviatúra, tv távirányító stb.) rendszeres fertőtlenítése mellett a gyakori kézmosást sem lehet elégszer hangsúlyozni. Ha rendszeresen utazol tömegközlekedéssel, akkor kifejezetten figyelj oda az alapos, legalább fél perces, meleg vizes, szappanos kézmosásra!
Naponta iktass be 20-30 perces szabad levegőn történő mozgást – a vérkeringést és az immunrendszered működését egyaránt fokozza.
Tippek a nátha tünetinek enyhítésére
A meghűlés tüneteit szerencsére számos praktikával csökkentheted. Egy forró fürdő után az ágyban forró italt iszogatva hamarabb kiizzadhatod magadból a betegséget. Jól ismert házi praktika a zöldségekben gazdag húsleves fogyasztása. A folyadékpótlás mellett, rengeteg ásványi anyaggal és tápanyaggal is támogatod a szervezetedet, ha figyelsz a helyes étrendre.
Jótékony hatással bírnak a különböző illóolajok és gyógyteák is. Eldugult orr esetén az eukaliptusz olaj lehet kedvező hatású, torokfájásra pedig a diófa levél, a kamilla-, a borsmenta- és a zsályatea napi 2-3 csészével fogyasztva enyhíti a tüneteket. A forró bodzatea, hársfával és csalánnal keverve szintén a nátha esetén javasolt gyógytea. A gyógynövényes inhalálást is érdemes kipróbálnod, a forró nedűt öntsd egy nagyobb edénybe. Hajolj fölé és a fejedre teríts törölközőt, hogy a gőz ne illanjon szét. Mélyeket lélegezve a torokfájást, orrdugulást kezelheted ezzel az eljárással.
Illóolajok párologtatásával nemcsak kellemes hangulatot, közérzetet varázsolhatsz a gyógyulásodhoz, hanem a szobád levegőjét is fertőtlenítheted. A teafaolaj antimikrobiális hatással rendelkezik. A boróka- és a levendulaolaj a légzőszervi megbetegedések esetén hasznos. Megfázás esetén az eukaliptusz olaj és a rozmaring párologtatása is ajánlott. A lázad csökkentését a borsmenta- és a citromolaj segítheti elő, az immunrendszered támogatására a vérnarancs próbáld ki.
Súlyosabb tünetek, láz vagy torokfájás esetén aszpirin és hasonló láz- illetve fájdalomcsillapítók szedése is indokolt lehet. Ha az állapotod 3-4 napon belül nem javul vagy súlyosbodik, akkor mindenképpen vedd fel a kapcsolatot a háziorvosoddal!
A vitaminok szedése mellett tehát számos más módszer is létezik, amellyel elősegítheted a védekezőképességed hatékonyabb működését. Érdemes fokozottabban odafigyelned az egészségedre a téli időszak beköszöntével, hogy ne a betegségekkel kelljen foglalkoznod. Fókuszálj inkább a közelgő ünnepekre és a tél által nyújtott örömökre!